Budowa stabilnej pozycji firmy na rynku usług budowlanych i remontowo-budowlanych wymaga wiedzy, umiejętności oraz dostępu do odpowiedniego sprzętu. W praktyce przekłada się to na niemałe koszty, które musimy ponieść, aby zaopatrzyć pracowników firmy w narzędzia i maszyny budowlane. Istnieje kilka form finansowania parku maszynowego:maszyny budowlane

  • środki własne,
  • kredyt,
  • leasing.

Najczęściej marki wchodzące na rynek nie dysponują kapitałem wystarczającym na pokrycie wszystkich kosztów rozpoczęcia działalności ze środków własnych. Stąd pojawia się pytanie, co jest bardziej korzystne - kredyt czy leasing maszyn budowlanych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Leasing sprzętu budowlanego czy zakup na kredyt?

Z pewnością jakąś pulę narzędzi i sprzętu budowlanego warto mieć na własność. Jaka to pula? Co powinna obejmować? O tym decyduje przede wszystkim profil działalności firmy, zakres obsługiwanych inwestycji oraz rodzaj wykonywanych prac. W kwestii maszyn i sprzętu budowlanego leasing stanowi bardziej korzystną formę niż zakup na kredyt. Dlaczego?

Pozornie wydawać by się mogło, że jako leasingobiorca firma ponosi koszty jednocześnie niczego nie zyskując – po zakończeniu umowy leasingowej przedmiot leasingu nie przechodzi na własność firmy, chyba że dokona się jego wykupu. Jak taka forma finansowania maszyn i sprzętu budowlanego może się opłacać? Przede wszystkim, warunki leasingu są o wiele bardziej korzystne dla przedsiębiorcy niż warunki kredytu. Co za tym idzie, leasing jest tańszy niż kredyt. Po drugie, leasingowany sprzęt możemy zawsze wykupić, a jeśli po zakończeniu umowy nie będziemy mieli na ten cel środków możemy skorzystać z zewnętrznego finansowania – wykup z leasingu możemy sfinansować przy pomocy środków pochodzących z kredytu. Po trzecie, leasing daje nam możliwość regularnej modernizacji parku maszynowego bez konieczność szukania rynku zbytu na używane maszyny i sprzęt budowlany.

Jak „kupować” w leasingu?

Leasing jest narzędziem oferowanym przez szereg instytucji finansowych. Oferty banków różnią się od siebie pod względem warunków, cen oraz oczekiwań stawianych potencjalnemu leasingobiorcy. Dlatego obsługę leasingu sprzętu i maszyn budowlanych warto powierzyć doświadczonemu pośrednikowi, który:

  • pomoże w znalezieniu najbardziej korzystnej oferty leasingowej,
  • pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności związanych ze złożeniem wniosku leasingowego,
  • zapewni stałą obsługę leasingu przez cały okres umowy.

Dzięki współpracy z dobrym pośrednikiem możemy się skupić na działalności firmy i budowie jej wizerunku, bez tracenia czasu i energii na kwestie związane z obsługą formalności leasingowych.