Budowa stabilnej pozycji firmy na rynku usług budowlanych i remontowo-budowlanych wymaga wiedzy, umiejętności oraz dostępu do odpowiedniego sprzętu. W praktyce przekłada się to na niemałe koszty, które musimy ponieść, aby zaopatrzyć pracowników firmy w narzędzia i maszyny budowlane. Istnieje kilka form finansowania parku maszynowego:maszyny budowlane

  • środki własne,
  • kredyt,
  • leasing.

Najczęściej marki wchodzące na rynek nie dysponują kapitałem wystarczającym na pokrycie wszystkich kosztów rozpoczęcia działalności ze środków własnych. Stąd pojawia się pytanie, co jest bardziej korzystne - kredyt czy leasing maszyn budowlanych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Leasing sprzętu budowlanego czy zakup na kredyt?

Z pewnością jakąś pulę narzędzi i sprzętu budowlanego warto mieć na własność. Jaka to pula? Co powinna obejmować? O tym decyduje przede wszystkim profil działalności firmy, zakres obsługiwanych inwestycji oraz rodzaj wykonywanych prac. W kwestii maszyn i sprzętu budowlanego leasing stanowi bardziej korzystną formę niż zakup na kredyt. Dlaczego?

Pozornie wydawać by się mogło, że jako leasingobiorca firma ponosi koszty jednocześnie niczego nie zyskując – po zakończeniu umowy leasingowej przedmiot leasingu nie przechodzi na własność firmy, chyba że dokona się jego wykupu. Jak taka forma finansowania maszyn i sprzętu budowlanego może się opłacać? Przede wszystkim, warunki leasingu są o wiele bardziej korzystne dla przedsiębiorcy niż warunki kredytu. Co za tym idzie, leasing jest tańszy niż kredyt. Po drugie, leasingowany sprzęt możemy zawsze wykupić, a jeśli po zakończeniu umowy nie będziemy mieli na ten cel środków możemy skorzystać z zewnętrznego finansowania – wykup z leasingu możemy sfinansować przy pomocy środków pochodzących z kredytu. Po trzecie, leasing daje nam możliwość regularnej modernizacji parku maszynowego bez konieczność szukania rynku zbytu na używane maszyny i sprzęt budowlany.

Jak „kupować” w leasingu?

Leasing jest narzędziem oferowanym przez szereg instytucji finansowych. Oferty banków różnią się od siebie pod względem warunków, cen oraz oczekiwań stawianych potencjalnemu leasingobiorcy. Dlatego obsługę leasingu sprzętu i maszyn budowlanych warto powierzyć doświadczonemu pośrednikowi, który:

  • pomoże w znalezieniu najbardziej korzystnej oferty leasingowej,
  • pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności związanych ze złożeniem wniosku leasingowego,
  • zapewni stałą obsługę leasingu przez cały okres umowy.

Dzięki współpracy z dobrym pośrednikiem możemy się skupić na działalności firmy i budowie jej wizerunku, bez tracenia czasu i energii na kwestie związane z obsługą formalności leasingowych.

Czy leasing się opłaca?

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z własnym biznesem często zastanawiają się nad opłacalnością leasingu. Największe wątpliwości budzi prawo własności leasingowanego przedmiotu, który przez cały okres trwania umowy leasingowej pozostaje własnością leasingodawcy. W tym aspekcie znacznie bardziej racjonalny wydaje się zakup na kredyt – w prawdzie musimy spłacać raty kredytu, ale użytkowana przez nas maszyna czy urządzenie jest własnością firmy. To samo dotyczy samochodu. Ale czy zawsze opłaca się posiadać użytkowany przedmiot?

Czytaj więcej...

Leasing samochodów ciężarowych

Działasz w branży transportowej? Zależy Ci na możliwości regularnej modernizacji floty tak, aby zawsze oferować klientom usługi na najwyższym poziomie? Może już pora przekonać się o tym, jak działa leasing samochodów ciężarowych?

Czytaj więcej...

Co to jest leasing i na czym polega?

Jako przedsiębiorca coraz częściej otrzymujesz oferty leasingowe, ale wciąż nie jesteś pewien, czy ta forma finansowania inwestycji jest opłacalna dla Twojej firmy? Eksperci marki Leasing Elf przygotowali dla Ciebie krótki przewodnik po podstawowych zagadnieniach dotyczących leasingu. Zapraszamy do lektury, a w razie pytań lub wątpliwości dotyczących zakresu umów leasingowych do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

Czytaj więcej...